Tüketimi kolay içeriği her gün milyonlarca kişi tarafından izlendiğinden, Tiktok reklamları için neden artan bir vızıltı olduğunu anlamak kolaydır.

İnternet dünyasından uzak yaşamıyorsanız, muhtemelen sosyal medya uygulaması Tiktok hakkındaki duydunuz. Tüketimi kolay içeriği her gün milyonlarca kişi tarafından izlendiğinden, Tiktok reklamları için neden artan bir vızıltı olduğunu anlamak kolaydır. Dünya çapında 500 milyon aktif kullanıcıyı çeken uygulama ile TikTok bir pazarlamacının hayalidir, ancak Tiktok reklamları tam olarak nasıl çalışır? Ve küçük bir işletme olarak reklam vermek bile mümkün mü? TikTok’ta pazarlamasını merak ediyorsanız, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz. Tiktok hakkında araştırmayı yaptık, videoları kaydırdık ve TikTok reklamları, kullanıcı tabanını, çeşitli özelliklerini ve tuhaflıklarını anlamanız için gereken araçları sağlayacak bu yararlı yazıyı sizin için bir araya getirdik. TikTok’un garip ve harika dünyası ve işinizin nasıl bir parçası olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Tiktok Reklam Modelleri

TikTok'ta Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uygulama Özelliklerini Kullanma

Facebook veya Twitter gibi sosyal medya sitelerinin aksine, TikTok kullanıcıları genellikle içeriklerini trendlere dayandırırlar. Bu da hızla değişebilir. Bir hafta popüler olan bir sonraki hafta popüler olmayacak ve Tiktok’ta trendler kısa sürede farklı trendlere atlıyor. İşte TikTok pazarlamanız için dikkate alabileceğiniz farklı içerik türlerinden birkaçını sizlere aktaracağız.

Hashtag Challenge Çalışması

Bir hashtag zorluğu, belirli bir görev bir kullanıcı tarafından belirlendiğinde ve diğer TikTok kullanıcılarının bunu denemeleri ve ilişkili hashtag’i kullanarak sonucu göndermeleri için teşvik edilir. Herhangi bir kullanıcı, başkalarının katılıp katılmadığı ve yayılmasının garanti edilmesine rağmen bir hashtag meydan okuması oluşturabilir.

Markalar hashtag zorlukları için ödeme yaptığında, hashtag’leri birkaç gün boyunca tanıtılır ve genellikle kullanıcıların markanın ürünlerini TikTok içinde satın alabileceği bir mikro site eşlik eder. Kroger markası, okul alışveriş sezonunda #TransformUrDorm hashtag meydan okumasını yaptığında oldukça başarılı bir çalışma yürüttü.

Markanıza veya ürününüze uyan popüler bir hashtag zorluğu varsa, bu, bant genişliğine atlamak ve bazı görüşler elde etmek için harika bir fırsat olabilir. Dahil olabileceğiniz farklı yollarla ilgili fikir edinmek için hashtag’i kullanarak diğer videolara göz atmayı unutmayın.

Ses Oluşturma ve Yeniden Kullanma

Bu TikTok’un Musical.ly kökeninin bir kalıntısı olabilir, ancak TikTok’un büyük bir kısmı videolara eşlik etmek için “seslerin” kullanılmasıdır. Bu, şarkı snippet’lerini, konuşmaları, TV veya film diyalogunu veya rastgele kullanıcı yorumlarını içerebilir. Dahi kısım, bir videoda ses kullanıldıktan sonra TikTok’a kaydedilmiş olması ve daha sonra diğer içerik oluşturucular tarafından tekrar kullanılabilmesidir. TikTok’ta bir sesin popüler hale gelmesi, bazı müzisyenleri ana akım haline gelmeden, remikslenmeden ve Billboard Hot’da bir numaradan önce “Old Town Road” şarkısı TikTok’ta ilk hit olan Lil Nax X dahil olmak üzere mega-yıldızlığa ulaştırdı. Şarkı, 19 hafta boyunca tarihin en uzun hit olan şarkısı ünvanını aldı. Sesler, genellikle yukarıdaki #yeehawchallenge’de görüldüğü gibi hashtag zorlukları ve aşağıdaki git-up mücadelesinde görüldüğü gibi dans zorlukları gibi diğer TikTok özellikleriyle birlikte kullanılır.

Dans Mücadeleleri

TikTok’ta müziğin popülaritesi göz önüne alındığında, dans zorlukları ikinci planda kalıyor. Bunlar, bir içerik oluşturucu belirli bir şarkıyla dans ettiğinde ve diğerleri onu yeniden oluşturduğunda yayılır. Dansın kendisi ayrıntılı olabilir veya ayrıntılı bir şekilde yeniden oluşturulabilir.

Örneğin, insanların Blanco Brown’un aynı adlı şarkısı için belirli bir rutini dans ettikleri Git Up yarışmasını ele alalım. Zorluk Brown veya ekibi tarafından oluşturulmasa da, bu TikTok kullanıcısı Harvey Bass’in el işi idi – #thegitup hashtagini kullanan videolar 157 milyondan fazla görüntüleme aldı. Ve akış etkisi Brown’un şarkısının Spotify’da 127 milyondan fazla akışı hızlandırmasıydı.

İşlerin diğer tarafında ise Satış grubu tarafından “Çin Yeni Yılı” na yapılan dansın popülaritesi var. Dansın kendisi son derece karmaşık değildir, kullanıcıları yaratıcılıklarını giderek inanılmaz şekillerde göstermeye bırakmaktadır. Blanco’nun şarkısı gibi, “Çin Yeni Yılı” da Spotify’daki akışlarda büyük bir artış gösterdi.

Düetler ve Efektler

TikTok, kullanıcıların videolarında gösterebilecekleri çok çeşitli filtrelere ve özel efektlere sahiptir. Düetler, kullanıcıların bir video çekmesini ve eşlik eden bir videoyu kaydetmesini sağlayan popüler bir stildir. Düetler genellikle diğer kullanıcılar, orijinal TikTok kullanıcısının yaptığı pişirme veya işçilik gibi bir şeyi kopyalamaya çalıştığında kullanılır. Veya orijinal videonun komik veya yaratıcı bir karşılığı olabilir.

TikTok filtrelerini sık sık günceller ve kullanıcıların yaratıcı kullanım yollarını anlamaları için her zaman yenileri vardır. Dokuz kameralı ayrı efekt, bir içerik oluşturucu bunu Chordettes şarkısı “Bay Sandman” ile birlikte kullandıktan sonra popüler oldu. Diğerleri kısa sürede forma atladı, bir kedi gösterildiğinde trend zirveye ulaştı ve bir sürü gerçek taklitçi videosu ortaya çıktı.

İster ödeme yapın, ister kendiniz yapın ya da etkileyiciler kullanın, tüm bu özelliklerin markaların gemiye binmesi ve TikTok’ta pazarlamaya başlaması için bir ton potansiyeli vardır. Ancak, bu liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir ve hepsi çok yeni olduğu için hatırlamak önemlidir, en iyi TikTok reklamlarını oluşturmanın tek bir yolu yoktur.

Sıkça Sorulan Tiktok Reklamları Soruları

TikTok’ta Nasıl Reklam Verilir? Maliyeti Nedir?

TikTok’ta reklam vermek istiyorsanız TikTok Ads adresine girmeniz gerekiyor. Ancak TikTok Ads, Facebook Ads Manager gibi herkesin erişimine açık değildir. TikTok Ads sayfasına girerek reklam vermek istediğinizde Tiktok sizi yerel ajansına yönlendiriyor. Bu yerel ajans üzerinden TikTok reklamlarınızın yayınlanması sağlanıyor. TikTok reklamları oldukça maliyetli reklamlar olup minimum 1000 – 2000 dolardan başlamakta ve her reklam modeli minimum maliyetleri de farklılaşmaktadır. Maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle küçük işletmeler için TikTok reklamları ilk etapta uygun olmasa da büyük ve güçlü markalar TikTok’u tercih edebiliyorlar. En çok tercih eden markalar ise, turizm, kozmetik, elektronik, spor gibi sektörlerin öncü markaları TikTok’u tercih ediyor. Türkiye’de en çok TikTok reklamlarını kullanan markalar ise Trendyol, Lipton,Nike, Rexonna gibi markalardır.

TikTok Uygulaması nedir?
TikTok, kullanıcıların müziğe veya özel yapım müziklere ayarlanmış kısa videolar oluşturmasını ve görüntülemesini sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Yaygın kullanım için mükemmeldir, kullanıcılar TikTok’a pasif olarak göz atabilir ve diğer kullanıcıların içeriklerini katkıda bulunmadan kaydırır ve izler. Uygulama aynı zamanda kullanıcıların video oluşturmasını inanılmaz derecede kolaylaştırır. Ancak uygulamanın özelliklerine geçmeden önce, TikTok’un nereden geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Tiktok’un dünya çapında popülerliğe giden yolculuğu da oldukça ilginç. Uygulamanın sahibi, Eylül 2016’da Douyin adlı uygulamanın Çince sürümünü başlatan ByteMedia’ya aittir. Douyin ile aynı yazılımı kullanan TikTok, bir yıl sonra Douyin’in uluslararası muadili olarak piyasaya sürüldü. Bundan kısa bir süre sonra, ByteMedia dudak senkronizasyonu uygulaması Musicial.ly’yi satın aldı ve Ağustos 2018’de iki uygulamayı birleştirdikten sonra hızla popülerlik kazandı. Böyle hızlı bir büyüme ile, bazı TikTok içerik oluşturucuları çılgınca popüler hale geldi ve herkesin ilgisini çekti. Bir Tiktok kullanıcısı, viral bir yazının arkasındaki bir yetenek ajansı ile sözleşme bile imzaladı. Eylül 2019’da NFL, TikTok kullanıcılarıyla oyun vurgularını ve sahne arkası malzemelerini paylaşmak için çok yıllı bir ortaklık imzaladı. Bu arada, yüksek profilli insanlar, gruplar ve outletlerin bir karışımı da Will Smith, Gary Vaynerchuk, Washington Post ve Koreli erkek grubu BTS gibi popüler TikTok profilleri olarak ortaya çıktı.
TikTok'u Kimler Kullanır?
Peki, tüm bu rastgele içerik oluşturucuları kim izliyor? Çoğunlukla 30 yaşın altında olanlar, özellikle Gen Z’ye ait olanlar Tiktok’u oldukça sevdi. 16 ila 24 yaşları arasındaki Gen Z’yi oluşturan kuşak Tiktok’un yüzde 41’ini oluşturmakta…
Pazarlama için TikTok Nasıl Kullanılır?

2018’in sonundan beri sadece şu anki formunda olan TikTok reklam dünyası aslında şu an bir bebek gibidir. Gelecekte büyük değişiklikler olsa da, bir markanın uygulamayı pazarlama için kullanabileceği mevcut yollar şunlardır:

1. Profil Oluşturma

Muhtemelen TikTok pazarlamasında yer almanın en ucuz yolu bir profil oluşturmak, içerik üretmek ve bir kitle oluşturmaktır. Ancak, yalnızca markanızı tanıtmakla kalmayıp aynı zamanda görüntüleyenleri de çeken videolar yapmak için Tiktok güzel bir ortam olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar uygulamayı sadece TikTok reklamlarını izlemek için kullanmazlar, bu nedenle dahil olmak isteyen herhangi bir markanın bir hesaba başlamadan önce popüler olan içerik türünü iyi kavraması gerekir.

2. Resmi TikTok Reklamları için Ödeme Yapma

Bu, TikTok reklamları hakkında konuşurken açık bir cevap gibi görünüyor, ancak şu anda bu seçenek yalnızca belirli ülkelerde mevcuttur ve kısıtlayıcı bir fiyat etiketine sahiptir. Ücretli TikTok reklamları aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde olabilir: Videodan önce gösterilen reklamlar: Kullanıcılar uygulamayı açar açmaz başlayan videolar Feed içi reklamlar: Kullanıcılar kaydırdıkça görünen videolar Tanıtılan hashtag zorlukları: Özel bir hashtag kullanarak kullanıcı gönderilmesini teşvik eden videolar Markalı efektler: İçerik oluşturucuların Snapchat ve Instagram’daki videolara benzeyen, ancak markaya özgü bilgiler içeren özel efekt filtresi TikTok reklamları pahalıdır. Reklamlara harcamak için 50k ila 100k $ veya tanıtılan bir hashtag meydan okuması için 150k $ varsa, bu iyi bir seçenektir, ancak şu anda TikTok reklamları Universal gibi büyük markaların etki alanı gibi görünüyor.

3. Etki Alanlarıyla Çalışma

Ürününüzü tanıtmak için kanıtlanmış, alakalı bir TikTok influencer ile çalışmak, binlerce TikTok reklamına para harcamak ve kendi içeriğinizi üretmeye çalışmak arasında mutlu bir orta yoldur. Bu, Elf Kozmetik ve Petco gibi yerleşik markalardan, tek bir ürünü tanıtmak isteyen küçük girişimcilere kadar her türlü şirketin yapmaya başladığı bir şeydir. Ancak, TikTok video altyazılarına tıklanabilir URL’leri ekleyemediğiniz için, bu videolardan gelen web sitelerine trafik yönlendirmek her zaman kolay değildir. Etkileyicilerin mağazanıza biyografileri veya video yorumları bölümünde bağlantı kurarak bu sorunu gidermeye çalışabilirsiniz, ancak tahmin edebileceğiniz gibi, bu ekstra adımı eklemek izlemeyi azaltır.

4. TikTok’ta Çekilebilir Videolar

TikTok’ta çekilebilir videoların popülaritesini duymuş olabilirsiniz. Bu, şu anda birkaç TikTok etkileyicisi tarafından test edilen ancak bir süredir TikTok’un kardeş uygulaması Douyin’de mevcut olan yepyeni bir seçenektir. Instagram’daki “hızlıca kaydır" özelliğine ve alışverişe açık yayınlara benzer şekilde, shoppable videolar, kullanıcıların TikTok reklam videolarına bir URL eklemelerine izin verir, böylece kullanıcılar tek bir dokunuşla mağazalarına yönlendirilebilir. TikTok özelliği denediğini doğrulasa da, daha geniş bir kitleye ne zaman yayınlanacağını doğrulamamıştır, bu nedenle şu anda çekilebilir videolar geçerli bir seçenek olarak kabul edilemez. Ancak, bu özellik dünya çapında yayınlanırsa, TikTok’u etkileyici pazarlamaya açacak ve doğrudan işletmenizin profilinden satış yapmayı kolaylaştıracaktır.

TikTok’ta reklam yayınlama seçeneklerinden hangisinin size hitap ettiği önemli değil, yine de bir etki yaratmak için alakalı ve akıllı bir reklama ihtiyacınız olacak. TikTok kullanıcılarının çoğunluğu internet çağında büyürken reklamcılık konusunda bilgili ve açık bir şey izlemek istemiyorlar. Ancak bu, mutlaka reklamlara karşı oldukları anlamına gelmez. Peki markalar için TikTok’ta reklam vermenin en iyi yolu nedir? Uygulamanın benzersiz özelliklerinden ve kullanıcı kültüründen yararlanın.

Dijital Pazarlama Hizmetlerimiz İçin Hemen
Bize Ulaşın!

https://holiganlar.com/yabanci-bahis-siteleri/