Kreatif

Web Sitenizi Nasıl Tanıtabilirsiniz?

Güzel bir fikriniz ya da iyi bir kaleminiz var. Kendinize web ortamında hayat vermek, internet projenizi hayata geçirmek istiyorsunuz. Etrafını gözlemlemeyi bilen her zeki girişimci gibi siz de, projenizin internet ayağının da hazır olması gerektiğinin farkındasınız. İyi bir tasarım yaptınız, yazılarınızı hazırladınız. Gerektiği kadar empati kurarak en iyi kullanıcı deneyimini oluşturacak hale getirdiniz sitenizi. Almış olduğunuz domain de tam konunuz ile alakalı. Buraya kadar gayet güzel. Ama maalesef esas iş bundan sonra başlıyor. İşte sizi bekleyen zorlu sorular:

 • Sitenizi nasıl tanıtacaksınız?
 • Nasıl trafik sağlayacaksınız?
 • Siteniz nasıl daha popüler hale gelecek?

Sitenizin popüler olmasını sağlamak için bazı yöntemler mevcut. Size bunlardan bahsedeceğim. Ancak her sitenin, her sektörün farklı bir formülü vardır ve başarıya ulaşmak için bunu deneyerek keşfetmeniz gerekmektedir.

İşte her yeni web projesinin yapması gereken temel maddeler:

Google Uyumlu Çalışın

En çok kullanılan arama motoru olan Google’da görünür olun. İyi bir SEO çalışması yapın. Google’a kendinizi sevdirmek için yapmanız gereken temel maddeler ise:

 • Sitenizi Google’a ekleyin: www.google.com/addurl ile sitenizi Google’a ekleyin.
 • Webmaster Tools kullanın: Webmaster Tools, Google arama motorundan maksimum faydayı almanızı sağlar. Robots.txt dosyası hazırlayın ve sitemap.xml’inizi mutlaka ekleyin. Sitenize her yeni içerik girildiğinde Googlebot gönderin.
 • Kötü ve konunuz ile ilgisi olmayan sitelerden link almayın.
 • Sayfalarınızın title ve description bölümlerine, insanların arama yapabileceklerini düşündüğünüz metinleri girin. Bu şekilde daha ilgi çekici olacak ve trafik sağlanacaktır.
 • Google Analytics hesabı açın ve On-Site Analytics ile web sitenizin en çok nerelerinin tıklandığını analiz edin. Tıklanma oranlarına göre sitenizi geliştirin.

Sosyal Medyayı Kullanın

Yüksek takipçili bir Twitter sayfası yapmak için her gün bir miktar vaktinizi buna ayırın. Twitter, anlık trafik çekmek ve kampanya gibi insanların ilgisini çekecek içerikleri paylaşmak için mükemmel bir platformdur. Bunun dışında kullanabileceğiniz diğer sosyal medya platformları ise:

 • Facebook:Sosyal medya devinde mutlaka bir sayfanız olsun. Facebook URL’nizi mutlaka firmanızın ya projenizin adına almaya gayret gösterin.
 • Tumblr:Çok fazla ziyaretçi sayısına sahip olan sosyal medya ağı, içeriklerinizin arama motorlarında çıkmasına izin verir. Mutlaka kullanın. İşiniz için Tumblr yazımıza da göz atmayı ihgmal etmeyin.
 • Stumble Upon:Ülkemizde çok yaygın olmasa da sitenizin yabancı bir versiyonu varsa buradan oldukça iyi trafik alabilirsiniz.
 • Pinterest:Eğer görsel bir iş yapıyorsanız ya da projeniz, içinde görsellik barındırıyorsa Pinterest yegâna platformunuz olabilir. Kullanın, pinleyin, paylaşın. Trafik gelsin. Pinterest ile aynı mantıkla çalışan Blogcu.com’u da kullanabilirsiniz.

Forumlara Yazı Yazın

Forumlara mutlaka üye olun, tartışmalara katılın ve mümkün mertebede insanlara yardımcı olmak ve sitenizi tanıtmak adına linkinizi bırakın. Ancak bunu reklam amaçlı yapmayın yoksa yorumunuzun silinmesiyle kalmaz üstüne üyelikten de atılırsınız.

Dizinlere Kayıt Olun

Dizinler, birçok web sitesinin kategorilere ayrılıp sıralandığı sitelerdir. Kaliteli dizinlere üye olun. Çoğu dizin Google tarafından banlanmıştır. Hurlist, Hürriyet Network’una ait bir dizindir. İyi trafik elde edebilirsiniz.

Linkedin Kullanın

Linkedin, sadece profesyonel hayata ait bir sosyal platform olduğundan dolayı, işinizin gelişmesi için gerekli birçok profesyonele ulaşmanızı sağlar. İnsanlarla bağlantı kurun, kendinizi tanıtın ve kaliteli iş ortaklıkları kurmaya gayret gösterin.

Reklam Yapın

Bütçeniz uygun Google ADS Reklamları ve Facebook reklamları yapın. Google reklamları artık neredeyse normal arama sonuçları kadar çok tıklanıyor. Çözüm sunan, hedef kitlenize yönelik, harekete geçirici metinler ve görseller ile reklamlarını çıkın.

Makale Sitelerine Yazın

Sitenizi ve projenizi tanıtan yazılar yazın, röportajlar verin ve bunları bloggerlara ve makale sitelerine gönderin. İnternette içerik her şey olduğundan dolayı sizin bu isteğinizi severek yerine getireceklerdir.

Web sitenizi ya da projenizi tanıtmak, profesyonel yardım almak isteyeceğiniz türde bir iştir. Uzun vadelidir. Her gün belirli bir zamanınızı bu işleri yapmak için harcayın. Böylece düzenli büyüyen bir repütasyona sahip olabilirsiniz. Kendinize hedef noktalar belirleyin ve bu noktalara ulaştıktan sonra yapacaklarınızı yeniden şekillendirmeye gayret edin.

İnternet işi diğer her iş gibi zorludur ve emek ister. Bir projeniz varsa ve hayata geçirmek istiyorsanız, online proje geliştirme konusunda tecrübeli bir dijital ajans ile çalışmanızı tavsiye ederim.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

https://holiganlar.com/yabanci-bahis-siteleri/